Vyšívací stroje - jak vybrat?
Výšivky jsou v dnešní době čím dál oblíbenější, na trhu najdete nepřeberné množství a díky cenově přístupným programům pro tvorbu výšivky dochází k maximálnímu boomu. V poslední době tento trend vyšívání pokračuje, protože vyšívací stroje konečně sestoupily z cenové hladiny „závratno" do klidných vod a mohou si je konečně dovolit i zákazníci v kategorii hobby. Konečně můžete ve své firmě, reklamní agentuře, řemeslné dílně, obchodu pro textil nebo domácnosti uskutečnit to co nebylo v minulosti možné.
Výšivky představují určitou ozdobu oblečení, která může zásadně měnit jeho charakter. Mnohdy výšivkou vyjadřujeme náš styl nebo náležitost k nějaké skupině - sportovní kluby, zájmové uskupení nebo jen jednoduše chceme ozvláštnit oblečení. Výšivky se hodí na košile, ručníky, čepice, trička, mikiny, ponožky apod. Zjistíte, že z jednoduchého jednobarevného trička dokážete díky kvalitní výšivce udělat exkluzivní tričko, které bude pro ostatní natolik zajímavé, že se zeptají: kde jsi ho koupil? Jak bude pro vás příjemné, když jim sdělíte, že jste si ono vyšili na vyšívacím stroji sami.
V dnešní době také využívají výšivku různé oděvní salony a malé zakázkové výroby textilu, které se snaží nejen oživit výrobek, ale hlavně si chce dnes každý, kdo dělá zakázkovou výrobu, ochránit svůj jedinečný výtvor svým logem nebo značkou.
Spousty dotazů se proto v dnešní době vztahuje k vyšívacím strojům, ke kvalitě vyšívacích strojů, jak vybrat vyšívací stroj, který vyšívací stroj je nejvhodnější. Také máte dotazy, jestli stačí vyšívací stroj jednojehlový nebo vyšívací stroj vícejehlový nebo vám bude stačit vyšívací stroj poloprůmyslový nebo průmyslový.
V první řadě si musíte uvědomit, že vyšívací stroj není běžný šicí stroj. Funguje na zcela jiné bázi. Každý vyšívací stroj má servo motorky, které posouvají rámečkem, kde je upevněn materiál v ose X a Y. Jehla u vyšívacího stroje zůstává stále ve stejné pozici a pouze zrychluje nebo zpomaluje rychlost vyšívání. Také je potřeba si uvědomit co a v jakém počtu chcete vyšívat. Spousta prodejců využívá argumentace ohledně kvality vyšívacích strojů k manipulaci při prodeji. Můžeme vám sdělit, že kvalitní výšivka je ovlivněna těmito aspekty:
Kvalitním zpracováním výšivky v programu - zde můžete kvalitním programováním nejen výšivku opticky zdokonalit, ale hlavně ušetřit čas vyšívání a hlavně materiál - délku nitě.
Kvalitní jehly pro vyšívání - minimalizujete poškození materiálu a při zlomení jehly poškození chapače vyšívacího stroje.
Kvalitní vyšívací nitě - zabráníte zbytečnému trhání nití, kvalitní vyšívací nit se vám odmění pěkným vzhledem výšivky a kvalitu poznáte také při praní nebo jiné chemické očistě materiálu si udržíte stejné vlastnosti jak barevné tak vizuální.
Kvalitní podkladové materiály - před uchycením vyšívaného materiálu si musíte vyzkoušet tzv. podkladový materiál jako jsou různé vytrhávací papíry, vystřihávací vlizeliny nebo pro froté ručníky vodou rozpustné folie, které podrží vlas ručníku tak, aby výšivka byla co nejlepší. Bez podkladových materiálů totiž vyšívaný materiál v rámečku vibruje, různě se natahuje a posouvá. Výšivka je potom nekvalitní, posouvá se. U materiálů, které se špatně upevňují se používají tzv. dočasná lepidla, která podrží materiál na jednom místě na podkladovém materiálu po dobu vyšívání a samy později ztrácí svou funkci lepení nebo zmizí po vyprání. Jsou to tzv. sublimační dočasná lepidla jako je SPIRIT 5.
A v neposlední řadě vyšívací stroj, který rozdělujeme na kategorie hobby, poloprůmyslové a průmyslové.
Jaké jsou rozdíly ve vyšívacích strojích?
Kvalita výšivky je zejména ovlivněna prvními čtyřmi body zmíněnými výše. Důležitý bod č. 5, na který se ptáte, je pouze v rovině mechanické. Každý vyšívací stroj při splnění prvních čtyř bodů zaručuje velmi kvalitní výšivku. Vyšívací stroje tyto první čtyři body nedokáží ovlivnit. Takže pokud si koupíte nejdražší vyšívací stroj na světě a nedokážete si tyto první čtyři body ohlídat, výšivka bude vypadat hrozně a nemůžete si na vyšívací stroj ztěžovat. Proto tvrzení některých prodejců, že vyšívací stroj jejich značky je úžasný a jiná značka je špatná a neuděláte na ní takovou výšivku je špatné tvrzení. Samozřejmě jsou rozdíly ve značce, tzn. kvalita servomotorků, ovládací panel, konstrukce stroje, ale to je spíše v rovině záruky, rychlosti vyšívání, možnosti obsluhy, přístupu k vyšívanému materiálu atd.
Kategorie hobby vyšívací stroj
Do této kategorie patří většina levných vyšívacích strojů s jednou jehlou. Liší se rychlostí vyšívání, kterou ale v konečném důsledku až zase tolik nepocítíte, protože tyto stroje jsou určeny k vyšití několika málo výšivek denně a myslíme si, že je jedno, jestli výšivku vyšijete o pár desítek vteřin nebo minut později. U jednojehlových vyšívacích strojů můžete vyšívat více barvami, ale počítejte s tím, že stroj vyšije jednu barvu a sám zastaví. Vy musíte navléknout barvu další a stroj se spustí a pokračuje. Čím více barev, tím více času nad výšivkou strávíte. Představitelem této kategorie jsou vyšívací stroje Bernette 340, Janome 200E, Janome 350E, Brother NV 750E, Brother NV90 .
Vyšívací stroje se dneska kombinují se šicím strojem, kde máte šicí i vyšívací stroj v jednom. Většinou se jedná o elektronický šicí stroj doplněný o vyšívací modul (jednotku), která vám po připojení zvládne vyšívat stejně dobře, jako běžný vyšívací stroj. Vždy na stroji můžete dělat pouze jeden úkon, buď šít nebo vyšívat. Představitelem této kategorie jsou šicí a vyšívací stroje Brother NV 950, Brother NV 1250, Brother NV 1500, Janome 9700, Janome 11000, Bernina Aurora 440, Bernina 830.
Kategorie poloprůmyslový vyšívací stroj
Do této katergorie spadají vyšívací stroj vícejehlové. Není zde potřeba 10-12 jehel, ale vychází se z poznatku, že loga jsou většinou 1-3 barevné. Je to z důvodu ušetření za náklady při označování na reklamní materiály. Také 5 barevné firmení logo vypadá spíše jako křiklavý papoušek. Proto 4 barvy absolutně dostačují a pokud potřebujete čas od času vyšít obrázek s více barvami, který jistě nebude ve více kusech, tak si klidně stroj převléknete. Tyto vyšívací stroje fungují tak, že po došití jedné barvy si stroj sám zastaví, nit sám odstřihne a začne vyšívat znovu druhou barvou. Zkrátíte tak dobu odstřihu a převlékání a tyto vyšívací stroje také dosahují vyšších rychlostí. Tyto vyšívací stroje jsou také stále v kategorii lehčích strojů a můžete je přemisťovat bez toho, že byste museli volat stěhovací službu. Například Janome MB-4 je ve váhové katergorii, kdy tento stroj odnese jeden člověk, takže můžete stroj naložit odjet k zákazníkovi, na akci nebo do jiné kanceláře, vyšít výšivku a stroj vrátit zpět. Pozor, tyto vyšívací stroje však stále nejsou stavěny na velkou sériovou výrobu. Dokáží vyšívat celý den, ale nedokáží stovkové a tisícové série jako kategorie průmyslových vyšívacích strojů.
Kategorie průmyslové vyšívací stroje
Tato kategorie je určena již pro firmy, které se chtějí masivně zajímat o vyšívání a které kromě splnění prvních 4 bodů, které musí být bezchybné požadují také vysokou rychlost vyšívání, protože pokud u prvních dvou variant neřešíte délku času, u stovek kusů denně jistě brzy zjistíte, že 500 výšivek x rozdíl 10 sec je hodně. V rychlosti vyšívání je asi 1,5 hodiny, kdy může obsluha stroje ušetřit. Kvalita výšivky je stále stejná jako u prvních dvou kategorií při splnění požadovaných bodů, ale vyšívací stroj má samozřejmě delší životnost, vyšší váhu a je složitější na instalaci. Odměnou je samozřejmě rychlost a možnost vyššího opotřebení vyšívacího stroje.
Zvláštní kategorie řeší, jaký vyšívací program si máme pořídit?
Většina světových výrobců dokáže pracovat s více formáty a to jak na importu, tak na exportu. Dokáže importovat formáty těchto souborů: bmp, jpg, png, pcx, wmf, emf, eps. Dokáže vyšívat ve formátech jef a sew.
Dokáže vytvořit a převádět soubory: jan, jef, jef+, sew, emd, pes, pec, hus, vip, vp3, exp, pcs, pcm, csd, xxx(Winter), dst, dsb, u??, 100, jmt. Podporuje typy písma True type již nainstalované v PC a různé jiné speciální typy. V programu můžete nastavovat sklon výšivky, hustotu stehů, kvalitu nití, vyšívané materiály atd. Programy se opět dělí na základní, kde se snaží výrobce spíše co nejvíce funkcí udělat automaticky, protože se předpokládá, že uživatel není zdatný, chce výšivku vyšít jen pro potěchu a nevyžaduje maximální kvalitu. Prostě, máte fotografii nebo obrázek z internetu, kliknutím vytvoříte velmi slušnou výšivku a je vám jedno, jestli ji budete vyšívat o pár sekund nebo minut déle. Naproti tomu profesionální programy již počítají nejen s možností automatu, ale nabízejí vám i funkce, kdy můžete zásadním způsobem měnit výšivku z důvodu designu, snížení materiálové náročnosti a zrychlení výšivky. To je zejména dobrá informace pro průmyslové a poloprůmyslové vyšívání, ale není to zásadní informace pro kategorii hobby, pokud nejste opravdu puntičkáři.